Videó megjelenés

Természettudományos Kávéház Biokontroll stratégiák: Irtó jó mikrobák - biológiai támadás a mikrobák ellen 2022. november 17., Baja Előadók: Dr. Kredics László, egyetemi docens, Szegedi Tudományegyetem Dr. Kovács Tamás; vezérigazgató-helyettes, Enviroinvest Zrt.; ügyvezető, Biopeszticid Kft.

Gácser Attila Lendület csoportjával azt kutatja, hogy a szájüregben előforduló gombák hogyan befolyásolják az ott kialakuló rákos daganatokat és e tumorok áttétképző képességét. Kutatócsoportjának célja a tumor-gomba kölcsönhatás vizsgálata, a metasztázis képzésre gyakorolt hatás molekuláris hátterének felderítése, és az ezáltal szerzett információk felhasználása egy hatékonyabb antifungális, antitumor terápia kifejlesztéséhez.

A Szegedi Tudományegyetem Mikrobiológiai Tanszékének fenntartásában működő Szeged Mikrobiológiai Törzsgyűjtemény (SZMC) alapfeladata fonalas és élesztőgombák, valamint baktériumok fenntartása, azonosítása, továbbá fiziológiai és genetikai jellemzése. A gyűjteményben elhelyezett izolátumok száma több mint tizenegyezer, amelyből több mint ezerháromszáz tétel a Nemzeti Génbank Adatbázisban is regisztrálásra került. Különös hangsúlyt fektetünk a hazai környezeti, mezőgazdasági és élelmiszeripari forrásból származó mikroszkopikus gomba izolátumok gyűjtésére és jellemzésére.

Bemutatkozik a Mikrobiológia Tanszék - rövid körbevezető videónkban ízelítőt nyújtunk a tanszéken folyó kutatásokból! Várunk az SZTE-n, hogy csatlakozhass csapatunkhoz!

A gombák a Föld élőlényeinek egyik nagy és rendkívül sajátos csoportját alkotják. Képviselőik mindenhol megtalálhatók a környezetünkben, még a saját testünkön is. Van köztük olyan, amely, legalábbis részben, szabad szemmel is jól látható, sőt a Föld legnagyobb élőlénye is ide tartozik, de a többségük mikroszkopikus méretű. Mind felépítésükben, mind életmódjukban rendkívüli változatosságot mutatnak. Gyakorlati jelentőségük is igen sokrétű lehet; okozhatnak élelmiszerromlást, lehetnek növénykártevők, vagy állati és emberi kórokozók, de fel is használjuk őket akár élelmiszerként, vagy az ipar és a mezőgazdaság legkülönbözőbb területein. Emellett a természetes életközösségeknek is meghatározó tagjai, akár lebontóként, akár parazita, vagy szimbionta kapcsolatokban. Honnan erednek, kik a rokonaik és milyen helyet foglalnak el az élővilág rendszerében? E kérdések kapcsán érdemes röviden áttekinteni, hogyan épül fel a földi élővilág, melyek a fő fejlődési ágak? Az előadás kitér a gombák szerveződésének, biológiai folyamatainak és életmódjának sajátosságaira, természetben betöltött szerepükre és gyakorlati jelentőségükre.

egyetem tv - Új, Tandem című műsorunk második részének témája: gombák Vendégünk prof. Gácser Attila, az SZTE Biológiai intézetének igazgatója.

X. Nobel-díjasok – Tehetséges Diákok Találkozója Szeged, 2017. December 7-9.

Kredics László, Manczinger László és Vágvölgyi Csaba, a Szegedi Tudományegyetem Mikrobiológiai Tanszékén végzett kutatásainak eredményeként javítani lehet a haszonnövények természetes ellenálló-képességét a kórokozókkal szemben. Ezzel a módszerrel csökkenthető a vegyszerek mennyisége a mezőgazdasági termelésben.

„Hazai innovációk az ökológiai gazdálkodás érdekében” címet választották a szervezők a XXX. Biokultúra Tudományos Nap rendezvénynek, melyet 2017. december 2-án tartottak a budapesti MOM Kulturális Központban.

Szabadegyetem - Szeged XIX. szemeszer

Friss Hírek

Friss hírek