junior-prima-dij

Junior Príma díjban részesült Pápa Zsuzsanna és Tóth Renáta

A Junior Príma díj Magyar Tudomány kategória 2021-es díjazottai között egykori hallgatóink is szerepelnek!

Idén tizenötödik alkalommal ítélték oda a Junior Prima díjat „Magyar Tudomány” kategóriában. Az elismerést azok a 33 évnél fiatalabb tudósok kaphatják meg, akik kimagasló tudományos munkájukkal, nemzetközi eredményeikkel, oktatási- és közösségépítő tevékenységükkel jelentősen hozzájárulnak a magyar tudomány fejlődéséhez.


A Prima Primissima Díj alapítói 2007-ben határoztak úgy, hogy önálló díjat hoznak létre a fiatal korosztály támogatására. A Magyar Fejlesztési Bank társalapítóként a kezdetektől jelen van a Junior Prima Díj „Magyar Tudomány” kategóriájának odaítélésénél, hogy évről-évre újabb generációk számára állítson példaképeket a díjazottak személyében. A fiatal tehetségeket idén is az MFB felkérésére összeült szakmai bizottság választotta ki. Ezúttal is tudósok, kutatók, intézményvezetők tettek ajánlást, hogy tanítványaik, fiatal kollégáik közül kik érdemesek arra, hogy elnyerjék ezt a rangos elismerést.


A Junior Prima „Magyar Tudomány” kategóriájában idén nagy örömünkre az SZTE-n fizikus diplomát, majd később PhD-fokozatot szerzett Dr. Pápa Zsuzsanna is szerepel! A díj történetének másfél évtizede során Zsuzsanna a Fizikiai Intézet negyedik diplomása, akit érdemesre találnak a nívós díj elnyerésére (2013-ban Kálmán Orsolya fizikus, 2017-ben ill. 2018-ban pedig Szalai Tamás, ill. Kun Emma csillagászok részesültek a kitüntetésben).


Zsuzsanna jelenleg a Wigner Fizikai Kutatóközpontban - a szintén az SZTE-n diplomázott Dr. Dombi Péter Lendület-kutatócsoportjának tagjaként - , illetve az ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpontban dolgozik, de szakmai kapcsolatai az Intézettel is megmaradtak. Pápa Zsuzsannát korábban is bemutatta már az Intézet, honlapjuk sikeres diplomásaink rovatában - érdemes újra elolvasni az általa írt sorokat!


A díjazottak között szerepel Tóth Renáta is, aki "Fertőzésbiológia terület - Gombafertőzések patobiológiája szakterület" témában nyerte el a rangos díjat. Munkájának címe "Az opportunista patogén gombafajok és a szájüregi laphámsejtes karcinoma sejtek közötti interakciók molekuláris biológiai szabályozottságának vizsgálata"; a kutatást a 2021-ben elnyert PD-OTKA pályázat támogatta. Renáta az SZTE TTIK, Biológia Intézet, Mikrobiológiai Tanszék munkatársa és a MTA-SZTE “Lendület” “Mycobiome” Kutatócsoport / HCEMM-SZTE "Gomba patogén” Kutatócsoport tagja.


Szívből gratulálunk a Junior Príma díjhoz, és további sikeres életutat kívánunk!


Tóth Renáta fotóját Papp Csaba készítette.

Friss Hírek

Dr. Kis Luca

Dr. Kis Luca, az SZTE Biológiai Intézet Embertani Tanszékének tudományos munkatársa az országban egyedülálló módon embertani leletek egykori arcának digitális rekonstrukciójával foglalkozik. Erről a különleges szakmáról kérdeztük őt interjúnkban.