helyi_tdk

Frissítve! Letölthető a programfüzet! A 2022-es Tavaszi helyi Biológia TDK jelentkezésének módja és menetrendje

Programfüzet a 2022-s tavaszi helyi fordulóhoz


Részvételi felhívás


Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint a Magyar Tudományos Akadémia fővédnökségével, továbbá a felsőoktatásban érintett minisztériumok és országos hatáskörű intézmények, szervezetek, alapítványok erkölcsi, szakmai, valamint anyagi támogatásával 2023 tavaszára meghirdeti a 36. Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (36. OTDK).

A tudományos diákköri (TDK) mozgalom a magyar felsőoktatás legszélesebb bázisú, legátfogóbb tehetséggondozási formája, az önképzés, az elitképzés és a tudóssá nevelés színtere. A mesterek, témavezető tanárok, kutatók körül kialakuló TDK műhelyek ösztönző légkörében születik meg a legtöbb tehetséges diák első tudományos élménye.

Az OTDT a 36. OTDK meghirdetésével felhívja az egyetemi és főiskolai diákságot, hogy színvonalas pályamunkáikkal, alkotásaikkal nevezzenek az intézményi minősítő TDK- konferenciákra, ahol megszerezhetik a 36. OTDK-n való indulás jogát, és így az országos konferencián pályatársaik és szakterületük legkiválóbb szakemberei előtt mutathatják be eredményeiket. Az OTDT egyidejűleg arra kéri a felsőoktatásban, a tudományban, illetve a gyakorlatban dolgozó oktatókat, kutatókat és fejlesztőket, hogy mesterként, bírálóként segítsék az új nemzedék szakmai kibontakozását.


Az OTDK célja


A 36. OTDK országos bemutatási és értékelési fórum a legkiválóbb egyetemisták és főiskolások 2021–2023-ben elért, és intézményi konferenciákon már minősített tudományos és művészeti eredményei számára. Célja, hogy ösztönözze a hallgatói tudományos és művészeti diákköri tevékenységet, támogassa a tehetséges hallgatókat és mestereiket. Adjon segítséget a kutatómunkában való továbblépéshez és a pályakezdéshez, ösztönözze a doktori képzésre történő jelentkezést.



Jelentkezési határidő:

2022. március 31 (csütörtök) 12:00

A jelentkezés módja:

1. absztrakt elküldése hamari@bio.u-szeged.hu címre (Dr. Hamari Zsuzsanna egyetemi docens, SZTE TTIK Mikrobiológiai Tanszék). Az absztrakt elkészítéséhez a mintadokumentum az oldal alján található linkről tölthető le.

2. excell jelentkezési adatlap elküldése hamari@bio.u-szeged.hu címre. A mintadokumentum az oldal alján található linkről tölthető le.

TDK dolgozat leadási határidő:

2022. április 11 (hétfő) 12:00

A dolgozat leadás módja:

A dolgozatot .pdf file formában Vezetéknév_Keresztnév módon történő elnevezéssel (pl. Hamari_Zsuzsanna.pdf) kell majd feltölteni a Biológia Intézet honlapjának megfelelő részére (a jelentkezők tájékoztatása a feltöltés módjáról e-mailben történik a feltöltési határidőt megelőző 5 napban).

A formai követelmények a 2023-as biológia OTDK szabályzatában leírtakkal megegyeznek. A részletes követelményeket az OTDK-t rendező egyetem 2022 tavasza során teszi majd közzé. Informálódni a 36. OTDK hirdetése mentén lehet (https://otdk.hu/storage/36.OTDK/36.OTDK_kozponti_felhivas.pdf). Ha nincs időben kiírva a formai követelmény, akkor a 2021-es 35. biológia OTDK formai követelményeit kell követni (https://otdk.hu/media/uploads/35biologia1melleklet.pdf).

Biológia helyi (SZTE) TDK konferencia

2022. április 27 (szerda) 14:00-tól (a programfüzet a konferenciát megelőző 3 napban kerül kibocsájtásra)

A részvétel módja:

1. A ppt prezentációt az SZTE TTIK által előírt ppt sablonba kell elkészíteni (a minta az oldal alján található linkről letölthető).

2. A ppt prezentációt a konferenciát megelőző nap 12:00-ig fel kell tölteni a Biológia Intézet honlapjára (tájékoztatás a feltöltés módjáról e-mailben történik a feltöltési határidőt megelőző 5 napban)

3. Az előadás max. 15 perc lehet. Az előadást 5 perc vita követheti. A diasorban az OTDK előírásokat követve meg kell jeleníteni a „Tételes szerzői hozzájárulás” nyilatkozatot (https://otdk.hu/media/uploads/35biologia2melleklet.pdf)

Ünnepélyes eredmény-hírdetés

2022. április 29. (péntek) 12:00 kezdettel

Következő helyi forduló (őszi helyi TDK)

2022. november (az őszi forduló kihirdetése szeptember 2. felében várható)

 

Részletek:

Jelentkezés

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy egy hallgató ugyanazzal a pályamunkával csak egyetlen szekcióba jelentkezhet!

Egy dolgozathoz max. 2 témavezető tartozhat!

A jelentkezés egyoldalas Összefoglaló (Absztrakt) és a letölthető excel adatlap elektronikus elküldésével történik, melyet 2022. március 31 12:00-ig kell Dr. Hamari Zsuzsanna számára elküldeni a hamari@bio.u-szeged.hu e-mail címre.

Az Absztrakt formája:

Terjedelme egy oldal, táblázat vagy ábra nem lehet benne és szigorúan az alábbi sorrendben tartalmazza a következőket (lásd példa):

- Pályázó/k neve (max. 2), évfolyam, szak,

- A pályázó/k EHA/Neptun kódja,

- Aktív félévek száma (BSc vagy MSc),

- Képzés típusa (szak, nappali vagy levelező),

- A pályázó(k) e-mail címe,

- Dolgozat címe,

- Témavezető/k neve (max. 2), beosztása, munkahelye,

- Belső konzulens neve, beosztása, munkahelye (csak azoknál, akik kutatóintézetben vagy nem a TTIK-n készítették el a dolgozatukat)

- diákigazolvány száma

A dolgozat rövid ismertetése


A dolgozatok leadásának módja márciusban/áprilisban kerül kihirdetésre.

A dolgozatok elkészítésének módja és a formai követelmények megegyeznek a 2023. évben megrendezésre kerülő 36. OTDK biológia szekció felhívásában feltüntetettel (elérhető a www.otdt.hu oldalon)

Az OTDK követelmény a 35. OTDK-n, amitől a 36. OTDK nem, vagy nem jelentősen fog eltérni a következő:

A dolgozat terjedelme nem haladhatja meg a 40 oldalt (a Tételes szerzői hozzájárulással és az esetleges Függelékkel együtt).

A dolgozat javasolt felépítése: Fedőlap, Tartalomjegyzék, Bevezető, Célkitűzés, Anyag és módszer, Eredmények és értékelésük, Összefoglalás, Köszönetnyilvánítás, Irodalom, + Függelék (ha van), valamint a Tételes szerzői hozzájárulás.

A dolgozat fedőlapján szerepeljen: A fedőlapon szerepeljen: „Biológia TDK 2022, tavaszi forduló”, a dolgozat címe, készítők neve (max. 2 szerző), szakja, évfolyama, az intézmény neve (pl. Szegedi Tudományegyetem); illetve ha nem egyetemi kutatóhelyen készült, akkor ezen intézmény neve is a nevező egyetem neve mellett, végül a témavezető(k) (max. 2 témavezető) neve.

További elvárások: méret: A/4; sorköz: 1,5; betűtípus: Times New Roman; betűk nagysága: 12; margó: 2,5 cm.

A TDK-pályamunkának és a szakdolgozatnak minimálisan legalább a következőkben kell eltérnie: A TDK-pályamunka és a szakdolgozat/diplomamunka témája megegyezhet, de a címe nem. A TDK-pályamunka szövegének legalább 5 %-ban el kell térnie a szakdolgozat/diplomamunka szövegétől.

 

A dolgozatban szereplő ábrákat és táblázatokat számozni kell és a szövegben, ennek megfelelően kell hivatkozni rájuk. Az ábrák és a táblázatok megjelenítésekor az ábrák feliratozását és az ábraaláírást a tudományos folyóiratok által elfogadott formában kell végrehajtani. Az irodalmi hivatkozásokat a nemzetközi tudományos folyóiratokban alkalmazott bármely forma szerint, de egységesen kell a szövegbe beilleszteni és az Irodalomjegyzék részben felsorolni. A hivatkozások szövegközi számozása nem javasolt (de elfogadható, ha az adott tudományágban ez a szokásos forma).

 

A jelentkezések alapján készítjük el a Jegyzőkönyvet és Programfüzetet, amelyeket el kell küldenünk az OTDT-nek. Ezzel igazoljuk, hogy a dolgozat a helyi konferencián bemutatásra és elfogadásra került. Kérjük, hogy minden adat (Pályázó/k neve, stb.) pontos legyen. Ha a későbbiekben, az OTDK-ra való jelentkezés adatai nem egyeznek meg a helyi konferenciára beadott adatokkal, a pályázó hallgatót kizárják az OTDK szereplésből.

FONTOS, hogy a dolgozat címe ne egyezzen meg a szak- vagy diplomadolgozat címével!

Előadás:

1. A bemutatott munka utolsó diája nem a korábban szokásos köszönetnyilvánítás, hanem a "Tételes Szakmai Hozzájárulás" kell hogy legyen (ez megegyezik a 2023-as OTDK követelményével).

2. Kérem az előadókat, hogy a konferencia előtt 15 perccel legyenek a helyszínen, hogy legyen idő arra, hogy az előadásokat a számítógépre felvigyék.

3. Az előadás + vita időtartama 15 perc előadás + 5 perc vita. A megadott idők betartását rendkívül szigorúan vesszük, a rendelkezésre álló idő túllépése pontlevonással járhat!

4. Az előadások sorrendje nem feltétlenül a program szerinti sorrend.


A 2022. Tavaszi helyi biológia TDK programfüzete elektronikus formában lesz elérhető a Biológia Intézet honlapján, április 24-től.


Szeged, 2022. február 07.


Dr. Hamari Zsuzsanna

egyetemi docens

TTIK Mikrobiológiai Tanszék



Friss Hírek

Dr. Kis Luca

Dr. Kis Luca, az SZTE Biológiai Intézet Embertani Tanszékének tudományos munkatársa az országban egyedülálló módon embertani leletek egykori arcának digitális rekonstrukciójával foglalkozik. Erről a különleges szakmáról kérdeztük őt interjúnkban.