*

«||»

Friss hírek

Doktori_oklevelatado_unnepseg_a_Szegedi_Tudomanyegyetemen_2025._januar_31-en.

Habilitált és PhD doktori okleveleket adtak át a Szegedi Tudományegyetem ünnepi doktori ülésén. A 2025. január 31-i, az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ kongresszusi termében tartott rendezvényen összesen 138, tudományos címet szerző fiatalt köszöntöttek.

Prof. Dr. Farkas Eszter, az SZTE Agyi Keringés és Metabolizmus Kutatócsoport vezetője

A Journal of Cerebral Blood Flow & Metabolism című rangos szaklapban fél éven belül két tudományos cikket is publikált az SZTE Agyi Keringés és Metabolizmus Kutatócsoportja. Prof. Dr. Farkas Eszter, az SZTE SZAOK és az SZTE TTIK Sejtbiológia és Molekuláris Medicina Tanszéken működő kutatócsoport vezetője elmondta, hogy mindkét esetben az általuk vizsgált agykérgi terjedő depolarizáció és a stroke egyes kórélettani folyamatainak összefüggése volt a téma.

Fenntarthatosagban_a_vilag_legjobbjai_kozott_az_SZTE

A Szegedi Tudományegyetem továbbra is a világ legjobb egyetemei között szerepel a Times Higher Education (THE) szakterületi rangsorain. A legfrissebb értékelések alapján az SZTE, Magyarországon egyedüliként, minden THE szakterületi kiválósági listán szerepel.

Dr. Tihanyi Balázs

A szegedi egyetemen azonosították az első női fegyveres temetkezést a honfoglalás korabeli Kárpát-medencéből. Hogyan derítették ki, hogy a feltárt csontok nőhöz tartoztak? Vajon részt vett ő is a honfoglalás kori harcokban? A kutatás részleteiről Dr. Tihanyi Balázst, az SZTE Embertani Tanszék és Genetikai Tanszék tudományos munkatársát, a kutatási eredményeket közlő cikk első szerzőjét kérdeztük.

Eseménynaptár

Rendezvénynaptár *


    Ösztöndíjak, pályázatok

    kep

    Újra meghirdette a Magyar Tudományos Akadémia az 1997-ben alapított, teljesítmény-központú, magas presztízsű Bolyai János Kutatási Ösztöndíj pályázatát, amelynek célja a kiemelkedő kutatás-fejlesztési teljesítmény ösztönzése és elismerése a fiatal kutatók körében, valamint az MTA doktora cím elnyerésére való felkészülés elősegítése.

    pannonia_osztondij2025

    A Szegedi Tudományegyetem mobilitási pályázatai a Pannónia Ösztöndíjprogram támogatásával a 2025/2026. tanévre

    Amennyiben tervezed, hogy megpályázod, gondold végig, hogy merre szeretnél menni és további információkért keresd fel koordinátorunkat (Dr. Szepesi Ágnes) a szepesia@bio.u-szeged.hu email címen. A jelentkezési határidő: 2025. február 24.

    SZTE alapítványi ösztöndíj

    A Szegedi Tudományegyetem alapítványi ösztöndíjat ajánl fel a legmagasabb felvételi pontszámmal rendelkező, állami ösztöndíjas helyről lemaradó felvételizők számára. Most tehát különösen érdemes az állami ösztöndíjas és önköltséges helyeket együtt megjelölni a felvételi jelentkezésnél az SZTE szakjain!

    honlap-fejlec_11

    A 2024/2025. tanévben is lehet pályázni a megújult Klebelsberg Képzési Ösztöndíjra. 2025. január 19-ig várja a pályázatokat a Klebelsberg Központ.

    Fókuszban

    SZTE Rektori Hivatal épülete

    Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is Magyarország legjobb egyeteme lett a Szegedi Tudományegyetem az oktatói kiválóság alapján a HVG közelmúltban megjelent felsőoktatási rangsorában. A Tisza-parti intézmény a többi rangsorban is előkelő helyen végzett: az összesített képzési rangsorban két helyet előre lépve a második lett, a hallgatók kiválósága alapján pedig az ötödik helyet szerezte meg. A kari kiválósági rangsorban is remekül szerepelt a szegedi egyetem: az összes hazai egyetemi kar közül a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar (SZTE SZAOK) a dobogó harmadik helyét foglalja el.

    Frater_borito

    Dr. Fráter Lóránd, a Szegedi Tudományegyetem egykori orvosprofesszorának digitális technikával készült képeiből nyílt állandó kiállítás az SZTE Biológia Intézetében. Az egyedülálló gyűjtemény örököse jóvoltából nemcsak az egyetem hallgatói és munkatársai, hanem a nagyközönség is megismerkedhet a modern, egyedi, kevert stílusú művekkel, melyet először a Reök-palota 2021. decemberében megnyílt kiállításán mutattak be. A kiállítás szabadon látogatható az Intézet nyitvatartási idejében (munkanapokon 8 és 17 óra között).


    BioBlog

    DSC_0774

    Idén is izgalmas programokkal és bemutatókkal várták az érdeklődőket a Biológia Intézet munkatársai a Kutatók Éjszakáján! Kísérletek, érdekes előadások, laborkörbevezetések zajlottak az este folyamán, ahol kicsik és nagyon ismerkedhettek meg közelebbről az Intézethez köthető kutatásokkal, érdekességekkel, a legbátrabbak pedig egy szabaduló(labor)szobában fejthették meg a kijutáshoz szükséges feladványokat!

    Köszönjük mindenkinek a részvételt, jövőre is találkozunk!

    IMG_20230114_103221_1

    Rohamosan közeledik az egyetemi felvételi jelentkezés határideje, talán ennek is köszönhető, hogy január 14-én, szombaton igen nagy számban látogattak középiskolások az SZTE TTIK Kari Nyílt Napjára! A Biológia Intézetet 6 tanszék képviselte az eseményen, a munkatársak számos érdekes kísérlettel, bemutatókkal, mikroszkópozással és hasznos információkkal várták az érdeklődő diákokat. A délelőtt folyamán Dr. Csontné Dr. Kiricsi Mónika általános tájékoztatót tartott a biológia szakról, a program zárásául pedig Dr. Pfeiffer Ilona előadását hallgathatták meg a jelenlévők az egyetemi képzés rendszeréről és a felvételi eljárással kapcsolatos információkról.

    Reméljük, ősszel sok diákot láthatunk viszont leendő biológusként az egyetemen!

    IMG_20221105_100256

    November elején Bajára látogattunk, ahol az őszi Kis Biológus Táborba vittünk érdekességeket a résztvevő gimnazista diákoknak. A tábor az Ifjú Kutatók Egymásért Egyesület, a Biológia Intézet és a DOSZ Biológiai és Kémiai Tudományok Osztálya szervezésében került megrendezésre, melyre a környező iskolák, gimnáziumok diákjait várták a szervezők. Az Embertani Tanszékről Király Kitty vezette be a csontok világába az érdeklődőket, Allaga Henrietta és Balázs Dóra pedig a Mikrobiológiai Tanszékről hozott érdekes mikrobákat és mintákat a gyakorlathoz. Mikroszkópos vizsgálatokon, kiviből való DNS kivonáson keresztül ismerkedhettek a laboratóriumi feladatokkal a diákok, de színes baktériumokkal való rajzolást is kipróbálhatták a délelőtt folyamán. Utolsó állomásként megismerkedhettek a magyarországi gombákkal, felismerésükkel, ugyanis a tábor második napján élőben is lehetőségük volt gombákat keresni a gemenci Tüske erdőben: Sándor Attila gombász vezetésével gombaismerettel bővíthették tudásukat a résztvevők.