nyito

Nyári egyetemekben bővelkedett az idei évben is a Szegedi Tudományegyetem

Szeged az egyetemisták és a tudományos kutatók városa a nyári szünetben is. Az idei évben 8 nagyszabású nyári egyetemet indított a Tisza-parti universitas. A képzések között volt olyan, ami nagy múltra tekint vissza és olyan is, amelyet most először tartottak meg.

A nagy hagyományok

A sort a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar XVII. Szegedi Nyári Akadémiája nyitotta, 2022. július 4-9. között. A Szegedi Nyári Akadémia, a kar hagyományos mesterkurzusa, melyen a jelentkezők a Kar neves művésztanárai által vezetett hangszeres és énekes kurzusokon gazdagíthatták szakmai tudásukat. Az oktatás mellett zenei ismeretterjesztő előadásokon, hangversenyeken és közismert zenei együttesek koncertjén vehettek részt a jelenlévők.

A júliusi pezsgést július 7-i kezdéssel az SZTE Nemzetközi Képfeldolgozó Nyári Iskolája folytatta. A Summer School on Image Processing-et (SSIP) már a 30. alkalommal rendezte meg az SZTE TTIK Informatikai Intézete. A nagy múltú nyári iskola egyik fő támogatója a Tempus Közalapítvány CEEPUS programja. A 10 napig tartó nyári egyetemen 12 ország – többek között Ausztria, Irán, Svájc, Románia, Szerbia és Montenegró – 23 diákja vett részt, a legmesszebbről Zhe Wang érkezett, a franciaországi University of Orléansról.

SSIP

– A szakmában a képfeldolgozás nem egyszerű dolog és a nagyszámú érdeklődő arra enged következtetni, hogy vannak olyan tanárok, mentorok, akik ehhez kellő motivációt tudnak közvetíteni a hallgatók számára, amire büszkék vagyunk – árulta el Dr. Nagy Antal, egyetemi docens az SZTE Informatikai Intézet intézetvezető helyettese.

Az SZTE Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézet Fordító és Tolmácsképző, valamint Hungarológiai Központja 22. alkalommal hívta Szegedre a magyar nyelvvel és kultúrával ismerkedő külföldieket. Július 18-án a világ különböző országaiból érkeztek a karra külföldi diákok, hogy augusztus 10-ig részt vegyenek az SZTE hírneves Hungarológiai Nyári Egyetemén.

A diákok jellemzően Európa különböző országaiból érkeznek, de rendszeresen jönnek az Egyesült Állomokból, Ausztráliából és van, hogy a Távol-Keletről is. Idén tizenegy Ukrajnában tanuló külföldi orvostanhallgató is részt vett a programon – ők vélhetően ősztől is az SZTE-n folytatják majd tanulmányaikat.

Délelőttönként egy kétszer 90 perces nyelvfejlesztésen vettek részt a hallgatók (kezdőtől a haladó szintig), délutánonként pedig angol nyelvű kulturális előadásokat tartottak a BTK oktatói, melyek többek között a magyar irodalomról, történelemről, zenetörténetről, néprajzi témákról vagy magyar filmekről szóltak.

manitobai_egyete_cover

Az idei év különlegessége, hogy a Nyári Egyetemmel párhuzamosan egy másik, hasonló célú program is elindult, július 26-án. A Manitobai Egyetemmel való új megállapodás alapján tíz kanadai diák töltött el egy hetet Budapesten és kettőt Szegeden. A programok a köztéri emlékezet téma köré szerveződtek. A kurzus augusztus 14-én zárult.

– Az igazi hungarológiai nézőpont az, amikor külföldiek a program láttán kíváncsiak lesznek a magyar kultúra jelenségeire, és azokat mélységeiben szeretnék megtapasztalni és megérteni. Különösen érdekes, hogy a csoport tagjai nem csupán több generációs kanadai diákok, hanem olyanok is, akik más országból például Nigériából vagy a Fülöp-szigetekről származnak, de Kanadában tanulnak, ők már eleve rendelkeznek egyfajta multikulturális szemlélettel – mondta Dr. Árvay Anett, az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Hungarológia Központ vezetője.

A EUGLOH szövetség nyári egyetemei

A EUGLOH egyetemek (a Szegedi Tudományegyetem, a francia Paris-Saclay Egyetem, a portugál Portói Egyetem, a svéd Lundi Egyetem, illetve a müncheni Ludwig Maximillian Egyetem) hallgatói, számára a nyár eleje különösen gazdag volt eseményekben. A Tisza-parti universitas két nyári egyetemet hirdetett meg július első felében számukra.

2022. július 4-8. között zajlott a Biomedical Data Processing and Artificial Intelligence (BEATRICE), amelyen 28 hallgató személyesen, 63 pedig online vett részt. A EUGLOH szövetség fontos értéke, az inkluzivitás jegyében, a nyári egyetemhez csatlakozók különböző tudományterületek hallgatói közül kerültek ki; az egészségügyi és informatikai képzések képviselői mellett érkeztek hallgatók például a társadalomtudományok és a mérnöki tudományok területéről is. A nyári egyetem 50 órányi foglalkozásait, az öt EUGLOH egyetem oktatói tartották, ahogyan a hetet záró vizsgát is ők állították össze.

beatrice5

A szintén szegedi szervezésű, ám teljesen online nyári egyetem, a Lasers in Medicine and Life Sciences (LAMELIS) már harmadik alkalommal várta a EUGLOH hallgatókat július 11. és 15. között a CooSpace felületen. A szegedi egyetem által vezetett Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet két egyetemi karhoz – az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karához, valamint az SZTE Természettudományi és Informatikai Karához – is kötődik, így nem csoda, hogy olyan nyári iskolát szervez, amely több tudományág művelőit kovácsolja össze.

A lézeres nagyberendezésekkel, a lézerek alkalmazhatóságával foglalkozó program igazi szakmai különlegesség, hiszen a EUGLOH egyetemek kutatói mellett előadnak az ELI-ALPS, a Szegedi Biológiai Kutatóintézet, a National University of Ireland, a Friedrich-Schiller-Universität, a University of Kent és a Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf kutatói is. A 80 hallgató tehát átfogó képet kaphatott a téma európai feldolgozásáról. A jó hangulatról pedig online társasági programok is gondoskodtak, például társasjáték-est és fotóverseny My week with LAMELIS címmel.

Az SZTE nyári egyetemi kínálata évről-évre bővül. A Tisza-parti universitas nagy hangsúlyt fektet az utánpótlás nevelésre is, ezért a középiskolások számára is készült nyári programmal.

Az utánpótlás

A Doktoranduszok Országos Szövetségének Biológiai és Kémiai Tudományok Osztálya és az SZTE Biológia Intézet szervezésében Biológus Tábort rendeztek. A középiskolás diákoknak meghirdetett háromnapos rendezvény iránt hatalmas volt az érdeklődés. Az idei évben először megrendezett tábort július 11-13. között tartották és minden megyéből voltak érdeklődők, azonban 20 tanulót tudtak fogadni, akik Győrből, Dunaújvárosból, Kőszegről és Budapestről érkeztek az Intézetbe.

1

Az SZTE Gazdaságtudományi Karán július 25-30. között tartották a megszokott EcoCamp tábort, ahol a közgazdász palánták megismerkedtek a gazdasági és üzleti élettel. A középiskolások a jó hangulatú és költségmentes nyári táborban megtudhatták, mivel foglalkozik egy közgazdász és hogyan zajlik egy-egy egyetemi kurzus, mint például a marketing, a menedzsment, a számvitel alapjai vagy az utazásszervezés.

eco_2

A Szegedi Tudományegyetem a jövő informatika tudósainak 3 napos Mesterséges intelligencia nyári tábort szervezett. A középiskolásokat és tanáraikat 2022. 08. 22. és 24. között az SZTE TTIK Informatikai Intézetének Irinyi Épületében fogadták. A középiskolások a 3 nap alatt számos érdekes előadáson vehettek részt, ahol az SZTE TTIK mesterséges intelligencia kutatói és a területen dolgozó szakemberek közérthetően magyarázták el, mi is az a mesterséges intelligencia, hol és hogyan alkalmazzák, és merre is tart ez a tudomány. A jövő gondolkodói az előadások mellett workshopokon kézzelfogható példákon keresztül ismerkedhettek meg a mesterséges intelligencia programozásának alapjaival, valamint az önvezető autó működésének lépéseivel, és felfedték előttük honnan tudja a zenehallgató alkalmazás, hogy éppen milyen zenét hallgatnak.

A Szegedi Tudományegyetemen a 2021/2022-es tanév lezártával sem csukta be a kapukat, és a jövő évben is arra törekszik, hogy nagy múltra tekintő és innovatív nyári iskolákat szervezzen a szellemi kikapcsolódásra vágyó magyar és külföldi kutatóknak és hallgatóknak, sőt: középiskolásoknak is.

SZTEinfo – Kovács-Jerney Ádám

Fotó: SZTE GTK, Balázs Dóra Krisztina, Árvay Anett, Bobkó Anna

Friss Hírek

Dr. Kis Luca

Dr. Kis Luca, az SZTE Biológiai Intézet Embertani Tanszékének tudományos munkatársa az országban egyedülálló módon embertani leletek egykori arcának digitális rekonstrukciójával foglalkozik. Erről a különleges szakmáról kérdeztük őt interjúnkban.